Kdepak veľkonočný zajačik🐰... U nás predsa každoročne šibačku rozdáva náš ježko MUFFIK!🦔 Tento rok si u nás vyšibete zľavu 10 % na celú našu ponuku!🧩 Ako?🥚 Jednoducho v košíku zadáte kód VELKANOC10 a zľava je vaša✅ Platí len do 21.4., tak neváhajte!✨

Skryté riziká sedavého zamestnania

Dlhé sedenie pri počítači nášmu zdraviu vôbec neprospieva, a to najmä, pokiaľ takto strávený čas následne nekompenzujeme pohybovou aktivitou. Zdravotné problémy od boľavého chrbta či opuchov nôh cez kŕčové žily a nadváhu až po kardiovaskulárne ochorenia na seba nenechajú dlho čakať.

Podľa svetovej zdravotnej organizácie je sedavé zamestnanie považované za štvrtého najväčšieho „zabijaka“ dospelej populácie. Podľa štúdií ten, kto sedí dlhodobo viac ako šesť hodín denne, má až o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že zomrie skôr ako človek, ktorý sedí v práci tri hodiny denne. Málokto si tak uvedomuje, aké môže byť sedavé zamestnanie nebezpečné a za čím všetkým z pohľadu našich problémov môže stáť.

1. Bolesti chrbta

Bolesti chrbta vplyvom úbytku svalovej hmoty sú jedným z mnohých negatívnych dôsledkov sedavého štýlu života.
Väčšinou ide o bolesti z únavy, jednostranného statického zaťaženia svalov, väzov a kĺbov, ku ktorému dochádza hlavne pri sedavých zamestnaniach. 

Preto je vhodné do svojej dennej rutiny zaradiť kompenzačné cvičenia zamerané na svalové disbalancie. „Naše veľké prianie by bolo, že by úplne každý začal cvičiť v čase, keď nastupuje do školy. Pretože tým sedavým spôsobom života, ktorý začína práve nástupom do tej školy, dochádza práve k vzniku tých svalových disbalancií.” spomína v podcaste Životozprávy MUDr. Zuzana Smíšková, odborníčka na metódu špirálnej stabilizácie, ktorá uľavila už tisícom pacientov od bolesti chrbta spôsobenej nielen sedavým životným štýlom.

2. Cervikokraniálny syndróm

Cervikokraniálny syndróm sa prejavuje bolesťami krčnej chrbtice alebo hlavy, príp. bolesťou uší, ďasien či tlakovou bolesťou za očami. Tento problém potom môže viesť aj k vzniku tinnitu (pískaniu v ušiach) alebo rozostrenému videniu s obmedzením zorného poľa.
Ide o následok chybného držania celého tela, najmä krčnej chrbtice.

3. Nadváha a poruchy prekrvenia

Tí, ktorí väčšinu dňa presedia, často trpia aj nedostatkom pohybu, a vystavujú sa tak riziku obezity a poruchám metabolizmu tukov a sacharidov a zvyšovaniu hladiny cholesterolu.

4. Vysoký krvný tlak

Zároveň títo ľudia často trpia vysokým krvným tlakom. Následkom toho sa u nich zvyšuje riziko vzniku infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody.

5. Bolesti či opuchy nôh

Bolesti nôh môžu byť spojené s blokádami v krížovej oblasti alebo môže byť príčina cievneho pôvodu. Pri sedení s nohami nad zemou môže dochádzať k útlaku ciev zadnej strany stehna.

6. Nadúvanie a zápcha

Nedostatok pohybu okrem iného môže viesť aj k nadúvaniu, bolestiam brucha a zápche.

7. Úzkosti a depresie

Ľuďom, ktorí väčšinu dňa sedia, tiež hrozí vyššie riziko vzniku úzkostí a depresií. Kto sa dosť nehýbe, vlastne rýchlejšie starne.

Je vždy lepšie predísť problémom, a to najmä dostatočným pohybom, kvalitnou stoličkou, správne nastaveným stolom av neposlednom rade pomocou rôznych ergonomických doplnkov. V tomto ohľade predstavujú revolúciu ortopedické podložky MUFFIK, designované s dôrazom na ergonómiu a podporu zdravia. Ich rôznorodý povrch poskytuje nohám reflexnú masáž, podporuje prekrvenie a prispieva tak k zníženiu bolesti chrbta, redukcii únavy a zlepšeniu produktivity. MUFFIK podložky sú výnimočné nielen svojim praktickým prínosom, ale aj estetickým prevedením. Vďaka širokej ponuke štýlov a vzorov môžu tieto podložky oživiť akýkoľvek kancelársky aj domáci pracovný priestor. Doprajte si kombináciu estetiky a funkčnosti, investujte do svojho zdravia a pracujte efektívnejšie, bezbolestne as radosťou.