Regenerácia nôh i celého tela po športe
Šport nám prináša radosť, príjemný pocit, uspokojenie, ale aj únavu. Ak však šport berieme či už na profi úrovni, ale aj ako hobbíci, aspoň trochu vážne, nemali by sme z tela len brať, ale aj mu starostlivosť vracať. Samotnému výkonu predchádza pravidelný tréning, predzávodná príprava a tiež dôležitá regenerácia. Telo potrebuje čas na opravu mikrotraum, ktoré pri pohybe, tréningu či závodnom výkone vznikajú. Pokiaľ dlhodobo nepočúvame signály tela, môže to všetko viesť k stagnácii výkonu, ochorení, väčšej náchylnosti k zraneniu, pretrénovaniu, únave až apatiu a robeniu športu len zo zotrvačnosti a ku koncu až s prehováraním.
A čo môžeme pre svoje telo urobiť?
Dôležité je doplnenie všetkých dôležitých živín z kvalitných zdrojov. Nemali by sme zabúdať na bielkoviny a tiež kvalitný zdroj tukov. Nevylučujeme ani sacharidy, ale snažíme sa zaradiť polysacharidy. Rýchlym jednoduchým cukrom by sme sa mali vyhýbať. Strava by mala byť pravidelná.
Po športe je vhodné zaradiť vhodné uvoľnenie napr. ako príjemné, nenásilné pretiahnutie tzv. regeneračný strečing, aby sme docielili zníženie svalového napätia. Naše telo a unavené svaly určite ocenia masáž či automasáž. Regeneráciu môžeme tiež podporiť pôsobením chladu, kedy následné prehriatie a zvýšené prekrvenie pôsobia pozitívne na ľudský organizmus. V regenerácii by sme nemali vynechať ani jogu, dni voľna, iný druh športu ako kompenzáciu a samozrejme kvalitný spánok. Počas spánku odplavujeme z tela toxíny a naberáme nové sily. Jeho nedostatok môže byť aj príčinou vzniku rôznych ochorení.
K jednotlivým športovým odvetviam potom patrí aj potrebné vybavenie a obutie. Nemali by sme teda zabúdať ani na regeneráciu samotných nôh. Športová obuv totiž nie vždy vyhovuje funkcii nohy, ale na prevádzkovanie toho či onoho športu je potreba. Ako sa asi cítia nohy športovcov v kopačkách, korčuliach, lyžiakoch, baletných špičkách či na vysokých podpätkoch tanečníc?
Je jasné, že toto obutie podporí športový výkon, na pohodlie nôh však veľmi nemyslí. Pri pohľade na nohy športovcov je hneď zrejmé, či je im doprianá po športe aj dostatočná starostlivosť a regenerácia alebo nie. Pokiaľ na svoje chodidlá príliš nemyslíme, skôr či neskôr sa samy ozvú a začnú nás bolieť. Málokto si uvedomí, že pri pohybe musí noha preniesť neuveriteľnú záťaž. A čo môžeme pre svoje nohy urobiť, či športujeme na profi úrovni alebo len tak rekreačne?
Pokiaľ je to možné, doprajeme nohám mimo športový výkon či tréning voľnosť. Zvolíme vhodnú obuv, ktorá neobmedzuje tvar a funkciu nôh. Vybavíte si športovcov v televízii? Keď si to tak uvedomíme, mnoho športovcov sa ihneď po výkone zuje. Telo a nohy si jednoducho povedia, čo je im príjemné :-D Pokiaľ je teda možné prejdite sa po prírodnom teréne.
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako nohám uľaviť je potom jemná masáž či automasáž chodidiel. Stačí si sadnúť a intuitívne si pomocou rúk ošetrovať boľavé nohy. Ak by sme chceli cieliť jednotlivé hmaty, stačí prepliesť prsty ruky medzi prstami nohy a pomocou ruky nôh jemne pohybovať. Môžeme tiež prehýbať jednotlivé prstce nohy, premasírovať plôšku, ak nájdeme citlivé miesto je možné využiť tlakovú/bodovú masáž. Nezabudne tiež na pohyby pätnej kostí, prekrúženie v okolí členkov a jemné ošetrenie Achillovej šľachy. Na väčšie svalové skupiny dolných končatín je možné s úspechom využiť valec čiže roller.
Nohy tiež ocenia masírovanie pomocou najrôznejších bodlinkatých ježkov či valčekov, prípadne chôdzu po ortopedických podlahách či senzomotorickom koberci. Vďaka rôznym tvarom, členitému povrchu a tvrdostiam noha môže navnímať najrôznejšie podnety. Zvyšuje sa potom vnímavosť nohy a lepší kontakt s povrchom. Všetky tieto stimulačné podnety zvyšujú prekrvenie, premasírovanie. Tým, že budeme nohu lepšie vnímať, budeme ju aj lepšie ovládať, a to nám pomôže zlepšiť náš športový výkon. Ortopedické podložky nám potom ako pomôcky pomáhajú aj s riešením najrôznejších problémov nôh.
Ďalej by sme nemali zabúdať na hygienu, starostlivosť o nohy a pedikúru. Aj toto patrí do regenerácie našich chodidiel. Preťažovaním nôh pri športe či nosením športovej obuvi, ktorá nohy obmedzuje, môžu vznikať na rôznych miestach otlaky, začervenanie či sčernanie nechtov. Akákoľvek zmena tohto charakteru taktiež ovplyvňuje prácu nohy a jej vnímanie. Na pedikúre sa nám o nohy postarajú, prípadne doma môžeme nohám dopriať kúpeľ či perličkový kúpeľ s bylinkovou soľou. Na ošetrenie kože na nohách potom v dnešnej dobe máme na výber z nepreberného množstva výrobkov. Športovec by potom mal mať aj správne zastrihnuté nechty, ktoré nikde v topánke netlačia a neobmedzujú v športovom výkone.
Pokiaľ sa takto nohám povenujete, vaše nohy vám budú naozaj vďačné. Po tejto starostlivosti sa môžu na nohy nasadiť aj ponožky s rozdeľovačmi prstov (adjustačné), ktoré podporia efekt starostlivosti a dodajú nohe voľnosť a potrebný priestor.
Venujte sa svojim nohám, lebo vás nesú celý život.
Mgr. Soňa Bravenčíková - certifikovaná fyzioterapeutka z fyzionožky