Zahrajte sa s MUFFIKOM taktilné pexeso!
Už som niekoľkokrát spomenula, že Muffik nemusí stimulovať iba naše chodidlá, ale krásne stimuluje aj dlane. Práve zapojenie dlaní pri hre s Muffikom si dievčatá veľmi zamilovali. Môžete nimi skúmať rôznorodé vzory alebo si ich trením zahrievať. Ja osobne rada po vreckách žmolím kľúčenku.
Rozvíjaním senzomotorických funkcií pomáhame deťom v správnom vývoji. S týmto taktilným setom zároveň rozvíjajú predstavivosť a musia sa tiež sústrediť, aby dokázali prepojiť rovnaké vzory, ktoré sa však odlišujú nielen v farbách ale aj veľkostiach. Nemusí to pre nich byť teda úplne jednoduché.
Set taktilného pexesa obsahuje celkom dvanásť dielov v troch rôznych veľkostiach. Veľké diely, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi Muffika, mini puzzle (tie sú u nás doma snáď tými najobľúbenejšími) a kľúčenky, ktoré milujú malí aj veľkí. Vždy sú trojice v rovnakom alebo veľmi podobnom vzore.
Okrem rozlišovania vzoru si deti precvičujú aj farby. Deti posaďte vedľa seba a najprv ich nechajte zoznámiť so zrakom, aby si dokázali zapamätať všetky dostupné vzory. Po chvíľke, postupne dielik po dieliku, začnú preskúmavať hmatom, aby si prepojili všetko, čo vidia s tým, čo cítia.
Následne môžete pomaly začať s taktilnou hrou, kedy dieťaťu zaviažete oči a necháte ho sústrediť sa iba na hmat. Ak sú súrodenci starší, zoznámte ich iba so spôsobom hry a nechajte už na nich, aby sa vzájomne viedli a komunikovali spolu.
Hru si individuálne prispôsobte tomu, ako vám bude najviac vyhovovať. Dieťa môže stáť na najväčšom dieli Muffika, pred sebou môže mať na stole vyskladané menšie dieliky s kľúčenkami a hmatom hľadá všetky tri rovnaké. Pokiaľ nemáte dostatok priestoru na stole, podávajte dieťaťu dielik po dieliku, aby si ho starostlivo prehmatalo a našlo tie správne do trojice.
Nezanedbateľným plusom je, okrem stimulácie chodidiel, aj precvičenie klenby a posilnenie stredu tela.
Taktilný set je ďalšou hravou formou z rodiny Muffika, ktorý si zamilujete na prvý dotyk.
Karol Tišerová - Úspešná česká MAMA blogerka