Kdepak veľkonočný zajačik🐰... U nás predsa každoročne šibačku rozdáva náš ježko MUFFIK!🦔 Tento rok si u nás vyšibete zľavu 10 % na celú našu ponuku!🧩 Ako?🥚 Jednoducho v košíku zadáte kód VELKANOC10 a zľava je vaša✅ Platí len do 21.4., tak neváhajte!✨

Čo je jemná motorika a ako ju precvičovať

Jemná motorika a jej nácvik sú dôležitým aspektom vývoja detí. Vďaka nej dokážete používať a kontrolovať malé svaly rúk a prstov, čo je nevyhnutné pri každodenných aktivitách, ako je písanie, kreslenie alebo pripínanie gombíkov. Je dôležité, aby cvičenie na rozvoj jemnej motoriky bolo pre deti zábavné a motivujúce. Celkovo sa dá povedať, že cvičenie podporujúce jemnú motoriku je kľúčové pre rozvoj dôležitých zručností u detí, a to vrátane reči.

Jemnú motoriku u detí môžete zlepšovať množstvom rôznych cvičení a hier. Jedným z najbežnejších spôsobov je hranie sa s malými predmetmi, ako sú kocky a skladačky, alebo skladanie puzzle.

Pokiaľ máte dieťa do dvoch rokov, jemnú motoriku precvičíte tak, že budete spoločne umiestňovať malé predmety do veľkých nádob, alebo napríklad do plechu na pečenie muffinov, prípadne vhadzovať mince do pokladničky. Pokiaľ chcete získať ďalší zábavný spôsob, ako natrénovať jemnú motoriku, využite ortopedické podložky a kľúčenky v tvare puzzle, ktoré majú najrôznejšie povrchy aj farby. Deti nechajte skladať podložky k sebe aj bez vašej pomoci, pretože do seba ľahko zapadajú a zároveň nehrozí prehltnutie malého kúsku. Príjemná masáž prstov a prepracované 3D povrchy najrôznejších farieb motivujú deti k ďalším a ďalším aktivitám.

Pokiaľ už ale doma máte skúseného "puzzlára", využite klasické puzzle s obrázkami, ktorých na trhu nájdete veľa. Pokiaľ chcete deti čo najviac povzbudiť k skladaniu, zvoľte motív, ktorý je im blízky. Vyberte napríklad rozprávku, postavičku alebo zviera, ktoré má vaše dieťa najradšej. Zároveň dajte pozor, aby ste zvolili vhodnú obtiažnosť. Prílišná zložitosť deti výrazne demotivuje.

Pokiaľ chcete niečo viac netradičného, siahnite po obojstranných puzzle od MUFFIKA. Okrem jemnej motoriky rozvíja aj logické myslenie a detskú fantáziu. Vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené (certifikované PVC), navyše poslúži oveľa dlhšie ako klasické papierové puzzle. Sú odolnejšie proti vode, polámaniu aj celkovému poškodeniu.

So staršími deťmi si môžete zahrať aj taktilné pexeso, ktoré nie je zamerané na vizuálne hľadanie. Pri tejto hre deťom zakryte oči a nechajte ich priraďovať k sebe predmety iba pomocou hmatu. Vyskúšať to môžete napríklad s rôznymi tvarmi drevených kociek. Pokiaľ chcete taktilné pexeso zamerať na spájanie rôznych povrchov, nastrihajte napríklad odlišné kúsky látky, ako sú koža, bavlna či vlna. Na zapojenie celého tela môžete využiť náš set Taktilné pexeso. Nájdete v ňom štyri rôzne povrchy v klasickej veľkosti, k nim štyri mini kúsky a ako bonus štyri kľúčenky. Prenos pocitov z nôh na ruke zvyšuje koncentráciu, pozornosť a ovplyvňuje rozvoj jemnej motoriky, inteligencie a pamäte dieťaťa.

Nezabudnite ale to najdôležitejšie! Každé dieťa sa vyvíja svojim vlastným tempom, poskytnite im dostatočný priestor a čas na rozvoj tejto zručnosti.